החמרה בחובות הרישום והדיווח בדירקטיבת REACH

פסק דין של בית המשפט האירופי הגבוה לצדק שפורסם בתחילת ספטמבר מחמיר את הפרשנות לדירקטיבת ה-REACH ומסיים מחלוקת בקרב מדינות האיחוד האירופי בנושא הרישום והדיווח של כימיקלים מסוכנים.

דירקטיבת REACH עוסקת בחובות רישום ודיווח של תכולת כימיקלים מסוכנים במוצרים הנכנסים לשוק האירופי. על פי דירקטיבה זו, יצרן או משווק של חומר מסוים הנמצא בריכוז של מעל 0.1% במוצר מוגמר, מחויב לרשום אותו ולדווח עליו, בכדי להבטיח שימוש נכון ובטוח בו.

בנושא זה התקיימה מחלוקת בין מספר מדינות לגבי רישום ודיווח הכימיקלים המסוכנים במוצרים המכילים מספר מרכיבים – האם הרישום והדיווח יתקיימו ברמת המרכיב או ברמת המוצר המוגמר. האיחוד האירופי נטה לכיוונה של התעשייה ואישר רישום ודיווח ברמת המוצר המוגמר.

החלטת בית המשפט מספטמבר 2015 קיבלה את טענותיה של ממשלת צרפת וקבעה כי הרישום והדיווח יעשה כאשר תכולת הכימיקל בכל מרכיב בנפרד עולה על 0.1%, גם כאשר מרכיב זה הוא חלק ממוצר מוגמר הכולל מספר מרכיבים נוספים.

החלטה זו משמעותית במיוחד כיוון שבגינה יבואנים של האיחוד האירופי יחויבו להרחיב באופן ניכר את היקף הרישום והדיווח שלהם אודות תכולת הכימיקלים במותר ולכן היא חשובה במיוחד ליצואנים הישראלים.

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

2 הערות

 1. יואב לוכסמבורג 28/09/2016 , 21:03השב

  שלום

  האם יש בארץ מקום בו אפשר ללמוד על ה REACH ?

  שנה טובה

  יואב לוכסמבורג

  • עינת בן עזרא, מידענית
   Einat Ben Ezra 16/10/2016 , 07:23השב

   הי יואב, למיטב ידיעתי אין מקום או קורס מסודר בהם אפשר ללמוד על ה-REACH.
   התאחדות התעשיינים מקיימת מדי פעם מפגשים וימי עיון בנושא, בעיקר כאשר מתקיימים שינויים בדירקטיבה.
   ממליצה לעקוב.

   בברכת יום טוב,
   עינת בן עזרא
   צוות דַּעתַּ'חוֹק

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?