הוראת מפקחת עבודה ראשית על בדיקות רפואיות במפעלי שיש ונוהל דוכני הרמה

משרד הכלכלה פרסם במהלך חודש יולי הוראת עבודה הקובעת בדיקות רפואיות לעובדים במפעלי שיש, ונוהל חדש לדוכני הרמה.

הוראת מפקחת עבודה ראשית לגבי בדיקות רפואיות לעובדי שיש קובעת כי מעסיקים במפעלי שיש מחויבים לשלוח את עובדיהם בהקדם לבדיקות ראשוניות ולבדיקות שוטפות אצל רופאים תעסוקתיים, ללא קשר לקיום ניטור סביבתי-תעסוקתי במפעל או לתוצאותיו. עובד שלא ייבדק, לא יוכל להיות מועסק במפעל בעיבוד שיש ועל המפעל תרחף סכנת סגירה.

ההוראה מגיעה בעקבות גידול במספר המקרים של מחלת הסיליקוזיס, מחלה נשימתית קשה הנובעת מחשיפה ממושכת לאבק הסיליקה, המשתחרר בתהליכי עיבוד השיש. מניטורים סביבתיים שבוצעו במפעלי שיש, התגלה כי במקרים רבים, רמות החשיפה של העובדים לסיליקה גבוהות וגורמות לתחלואה חריגה במחלה. איתור המחלה בשלבים מוקדמים יכול לסייע בהתמודדות עימה ולמנוע את החרפתה.

חשוב לציין כי משרד הכלכלה רואה בעובדי מפעלי השיש ככאלה שהם בעלי סיכון פוטנציאלי מוגבר לחלות בסיליקוזיס. עוד יצוין, כי שיטת הניטור הסביבתי-תעסוקתי של סיליקה, מבוססת על שקלול רמת החשיפה לטווח ארוך (ממוצע של 8 שעות עבודה יומיות) ואינה מזהה חשיפות חריגות קצרות טווח.

נוהל דוכן הרמה שפורסם אף הוא על ידי מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד הכלכלה, מסדיר את דרישות הבטיחות לבדיקה, תחזוקה ושימוש של דוכני הרמה קיימים או הנמצאים בתהליך ייצור. מתחילת יולי 2016, אין לבנות עוד דוכני הרמה. החלופה להם לצורך הרמת מטענים, היא מעלית משא.

דוכן הרמה מוגדר כמיתקן המשמש להעברה של מטענים בשתי תחנות לכל היותר ובגובה מירבי של 12 מ', והוא בעל דימיון למעלית בשימוש בו.

הנוהל נכנס לתוקף מה-1 ביולי 2016.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?