פורסם החוק להסדרת העיסוק בהדברה תברואתית

חוק הסדרת העיסוק בהדברה תברואתית שפורסם במחצית פברואר, הינו חוק משמעותי וחיוני שנועד להסדיר את כל נושא העיסוק בהדברת מזיקים לאדם ולרכוש, שאינם לצרכים חקלאיים. החוק ייכנס לתוקף ב-1 ביוני 2016 ויחליף בהדרגה את ההסדרה הקיימת לעיסוק בהדברה.

החוק קובע הוראות לענין הכשרתם ואופן פעולתם של העוסקים בהדברה וכן קובע הוראות להליכי הרישוי והפיקוח לעיסוק בהדברה במטרה להגן על חיי אדם, על בריאותם ואיכות חייהם, למנוע מפגעים תברואתיים וסביבתיים ולהגן על הסביבה.

מבין החידושים בחוק:

 • חובת רישיון לכל העוסקים בהדברה תברואתית וביטול האפשרות לעבוד כ"עובד הדברה" שפועל רק תחת הנחיה של מדביר מורשה וללא רישיון [למעט עובדים ותיקים (5 שנים לפחות בשוק הפרטי ו-10 שנים לפחות ברשות מקומית) או עובדים ותיקים לקראת גיל פרישה (10 שנים לפחות כעובדי הדברה, ושבתוך 7 שנים יגיעו לגיל פרישה), בכפוף להיתר מיוחד]. מי שהיה עובד הדברה לפני כניסת החוק לתוקף, יוכל להמשיך ולעבוד כעובד הדברה למשך 3 שנים מיום תחילת החוק.
 • מידרג רישיונות חדש וחובתו של המדביר להגדיר במדויק בכל פרסום את הפרטים וסוג הרישיון שלו. המדרג החדש הינו בעל 3 רמות:
  • מדביר בדירות שיהיה רשאי להדביר רק בדירות מגורים, במשרדים קטנים (עד שטח של 500 מ"ר) וברכוש משותף בבנין שיש בו עד 16 דירות או משרדים.
  • מדביר במבנים ובשטח פתוח שיהיה רשאי לבצע כל הדברה מותרת, למעט באיוד (בגז). רישיון זה יינתן רק לאחר שנת ניסיון כמדביר בדירות.
  • מדביר באיוד הרשאי לבצע כל הדברה. הדברה זו תבוצע בידי 2 מדבירים, כשלפחות אחד מהם חייב ברישיון מדביר באיוד. רישיון זה יינתן רק לאחר שנת ניסיון כמדביר מבנים ושטח פתוח והוא תקף ל-5 שנים, עם אפשרות חידוש.
 • התניית קבלת רישיון מדביר בהשלמת השתתפות בהכשרה שהוכרה על ידי המשרד להגנת הסביבה.
 • הטלת חובה על מזמין עבודת הדברה להעסיק מדביר מורשה (למעט בבתי מגורים).
 • קביעת איסורים וחובות בהתאם לעיקרון הזהירות המונעת עבור האמצעים המתאימים ביותר לביצוע ההדברה, תוך מתן חשיבות לשיקולים סביבתיים, כך שייעשה שימוש בתחילה באמצעי מניעה וטיפול ורק בעת הצורך תבוצע הדברה בחומרים כימיים.
 • הרחבת סמכויות הפיקוח והאכיפה כך שיכללו מינוי רשם לענייני מדבירים, אפשרות למינוי מפקחים או ממוני איכות סביבה מטעם המשרד להגנת הסביבה שתהיינה להם סמכויות פיקוח מתוקף החוק וכן הטלת עיצומים כספיים והחמרת רמות הענישה ביחס לעבירות מסוימות.

חשוב לציין כי החוק עוסק אך ורק בהדברה תברואתית, מה שמשאיר את כל נושא ההדברה החקלאית לא מוסדר, כיוון שכל חומרי ההדברה החקלאיים עדיין ניתנים לרכישה ולשימוש על ידי כל אדם.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?