טיוטת הנחיות לניטור שפכי תעשייה

המשרד להגנת הסביבה, בשיתוף עם רשות המים ומשרד הבריאות, פרסם באמצע מרץ טיוטת הנחיות לניטור שפכי תעשייה. הנחיות אלה, שפתוחות לעיון הציבור עד ה-16/05/2017, נועדו לייעל את תהליכי העבודה של שלושת הגופים באמצעות קביעת אחידות ושקיפות והפחתה של דרישות דיווח וניטור כפולות וסותרות.

ההנחיות חלות על ניטור שפכי מפעלים המוזרמים אל מערכת הביוב ואל מערכות אחרות ומתייחסות לעריכת תכנית הניטור, לנטילת דגימות וביצוע בדיקות שטח ואנליזה ולניתוח ודיווח התוצאות.

החידושים העיקריים בהנחיות החדשות הם:

  • קביעת שני משטרי ניטור – "בסיסי", שיחול על ניטורים המבצעים תאגידי המים בהתאם לכללי שפכי מפעלים; ו"משלים", המתייחס לניטורים המבוצעים על ידי המפעלים כחלק מבקרה ופיקוח שהם נדרשים אליהם באמצעות תנאים ברישיון העסק ובהיתרים של כל מפעל ומפעל. ניטור זה ייעשה רק במידה ויתעורר צורך להרחיב את הניטור הבסיסי, ותוך כדי שיתוף פעולה ויידוע הדדי בין המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות לגבי הדרישות למפעל בכדי למנוע כפילויות.
  • אופן הדיגום – בטיוטה ישנו פרק מפורט לגבי אופן דיגום השפכים, הכולל הוראות להכנות לדיגום, ציוד הדיגום, אופן ביצועו ועוד. כמו כן, טבלת הפרמטרים הנדגמים לשפכים הורחבה וכעת היא כוללת מידע לגבי סוג הדיגום (חטף או מורכב), שיטות האנליזה, סוג מיכל הדיגום, טכניקת השימור והזמן המירבי לשימור הדגימה. נוספו לה גם פרמטרים רבים, כגון: סופליד, סולפאט, שמנים ועוד.
  • דיווח וניתוח התוצאות – הטיוטה מפנה למנגנון הדיווח המקוון החדש שהשיק המשרד להגנת הסביבה ועליו דיווחנו לפני מספר חודשים. מנגנון זה הוקם לשם ייעול וקיצור תהליך הדיווח ובמטרה לבנות מסד נתונים שיציג את איכות שפכי התעשייה בארץ.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.i

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?