כימיקלים חדשים נוספו לאמנות שטוקהולם ורוטרדם

במסגרת סבב הפגישות של הועדה האחראית על אמנות רוטרדם ושטוקהולם (COP – Conference of Parties) שנערך באפריל-מאי האחרונים בז'נבה, הוחלט להוסיף מספר כימיקלים לאמנות, וכן להשהות את הדיון על הכנסתם של כימיקלים נוספים לאמנת רוטרדם לפגישה הבאה של הועדה, במאי 2021.

לנספח A באמנת שטוקהולם, האוסר שימוש מכל סוג שהוא בחומרים המצוינים בו, נוספו חומר ההדברה Dicofol, שמשמש להדברת גידולים וידוע כגורם לגירוי בעור וכחומר שעלול להיות רעיל מאוד לדגים, ציפורים, חסרי חוליות ואצות. גם חומצת Perfluorooctanoic (PFOA), נוספה לאמנה, כולל המלחים והתרכובות הקשורות והנגזרות ממנה. חומצת זו נמצאת בשימוש נרחב בתעשייה, והיא קשורה לבעיות בריאותיות, ביניהן סוגי סרטן שונים.

אמנת שטוקהולם, עליה חתומות 182 מדינות, ביניהן ישראל, עוסקת באופן הטיפול במזהמים אורגניים לא פריקים, הפוגעים בבריאות האדם ובסביבה ומכונים Persistent Organic Pollutants (POPs). חומרים אלה מצטברים ברקמות השומן של אורגניזמים חיים ומתפרקים בקצב איטי.

כאשר כימיקל מסוים נוסף לאמנה, הוא נאסר לשימוש בכל המדינות החתומות עליה. כלומר, כל החברות העובדות עם ו / או בתוך המדינה החתומה, תידרשנה לנקוט אמצעים ולהימנע או להחליף כימיקל זה במוצריהן.

לאמנת רוטרדם נוספו חומר ההדברה phorate והכימיקל hexabromocyclododecane. לעומת אמנת שטוקהולם, אמנת רוטרדם, שגם עליה ישראל חתומה, מחייבת את המדינות החתומות עליה להסדיר את העברת המידע לגבי סחר בינלאומי ושימוש ב-52 חומרי הדברה וכימיקלים תעשייתיים, שנאסרו או הוגבלו לשימוש בהן.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי ולייעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?