כימיקלים חדשים נוספו לאמנות שטוקהולם ורוטרדם

במסגרת סבב הפגישות של הועדה האחראית על אמנות רוטרדם ושטוקהולם (COP – Conference of Parties) שנערך באפריל-מאי האחרונים בז'נבה, הוחלט להוסיף מספר כימיקלים לאמנות, וכן להשהות את הדיון על הכנסתם של כימיקלים נוספים לאמנת רוטרדם לפגישה הבאה של הועדה, במאי 2021.

לנספח A באמנת שטוקהולם, האוסר שימוש מכל סוג שהוא בחומרים המצוינים בו, נוספו חומר ההדברה Dicofol, שמשמש להדברת גידולים וידוע כגורם לגירוי בעור וכחומר שעלול להיות רעיל מאוד לדגים, ציפורים, חסרי חוליות ואצות. גם חומצת Perfluorooctanoic (PFOA), נוספה לאמנה, כולל המלחים והתרכובות הקשורות והנגזרות ממנה. חומצת זו נמצאת בשימוש נרחב בתעשייה, והיא קשורה לבעיות בריאותיות, ביניהן סוגי סרטן שונים.

אמנת שטוקהולם, עליה חתומות 182 מדינות, ביניהן ישראל, עוסקת באופן הטיפול במזהמים אורגניים לא פריקים, הפוגעים בבריאות האדם ובסביבה ומכונים Persistent Organic Pollutants (POPs). חומרים אלה מצטברים ברקמות השומן של אורגניזמים חיים ומתפרקים בקצב איטי.

כאשר כימיקל מסוים נוסף לאמנה, הוא נאסר לשימוש בכל המדינות החתומות עליה. כלומר, כל החברות העובדות עם ו / או בתוך המדינה החתומה, תידרשנה לנקוט אמצעים ולהימנע או להחליף כימיקל זה במוצריהן.

לאמנת רוטרדם נוספו חומר ההדברה phorate והכימיקל hexabromocyclododecane. לעומת אמנת שטוקהולם, אמנת רוטרדם, שגם עליה ישראל חתומה, מחייבת את המדינות החתומות עליה להסדיר את העברת המידע לגבי סחר בינלאומי ושימוש ב-52 חומרי הדברה וכימיקלים תעשייתיים, שנאסרו או הוגבלו לשימוש בהן.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי ולייעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק ההסדרים החדש והשפעתו על תחומי הסביבה וכיבוי האש

חוק ההסדרים, או בשמו הרשמי – חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנות התקציב 2021 ו-2022) – אושר לאחרונה, לאחר יותר מ-3 שנים ללא תקציב, ביניהן כשנתיים של קורונה שהעמיקה והחריפה את הפערים במשק, והביא איתו בשורה עיקרית של שינוי ורפורמות, כמעט בכל תחום שבו הוא נוגע. החוק מתייחס למשל לשוק העבודה בישראל,

קראו עוד»

עדכון הנחיות בקשה להיתר פליטה

המשרד להגנת הסביבה פרסם עדכון להנחיות להגשת בקשה להיתר פליטה. הגרסה המעודכנת כוללת הוראות טכניות ויישומיות לגבי אופן הגשת הבקשה. כמו כן, נוספו לה גם מדריך טכני למילוי פרק האנרגיה, מקבץ טפסים מרוכז והנחיות ייחודיות לפי מגזרים בתעשייה, שבו מצויינים כל סעיפי הבקשה להיתר פליטה ומה מהם נדרש לכל מגזר תעשייתי.

קראו עוד»

עדכון נהלי קרקע – השבתת אתר החשוד בזיהום קרקע והתייחסות לאקרולין בדגימות TO-15

אתרים החשודים בזיהום קרקע נדרשים לבצע סקירת קרקע, הכוללת סקר היסטורי, חקירת קרקע ושיקום, ולכן עליהם להיות מושבתים, באופן חלקי או מלא, בכדי שתימנע פגיעה שלהם בסביבה ובבריאות האדם. ההנחיות המקצועיות להשבתת אתרים אלה היו פזורות על פני מספר מסמכים, כל אחד בתחום אחר. כעת הן עודכנו ורוכזו כולן במסמך אחד, שהוא כלי עזר מקצועי

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?