לאחר תלאות רבות, חוק השקיות יוצא לדרך!

בתחילת אפריל פורסם חוק השקיות, או בשמו הרשמי, "החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות". החוק עבר שינויים רבים מהנוסח הראשוני שלו עד שהגיע לנוסח המעודכן, הוא רוכך במהלך הדרך, בעיקר בהתייחסותו למחיר ההיטל על שקיות הנשיאה. בשלב זה חל החוק רק על רשתות המזון הגדולות וייכנס לתוקפו החל מה-1 בינואר 2017 על מנת לתת לבתי העסק זמן מספיק להתארגנות.

על פי החוק החדש, ייקבע ברשתות השיווק היטל של 10 אג' לפחות על כל שקית שעובייה בין 20-50 מיקרון, המכונות שקיות גופיה. בשקיות הדקות יותר, הנמצאות ליד מוצרים כגון, מוצרי חלב, פירות וירקות, ניתן יהיה להמשיך ולהשתמש בלא תשלום, אולם שקיות אלה לא תוכלנה להיות שקיות נשיאה ולא תהיינה להן כלל ידיות. גם שקיות עבות יותר מ-50 מיקרון לא יחויבו בהיטל.

חוק השקיות, שקיות גופיה, היטל, חוק האריזות

                                                          קרדיט: המשרד להגנת הסביבה

שקיות הגופיה פוגעות מאוד בנוף ובניקיון המרחב הציבורי ומקשות על תהליכי הטיפול בפסולת בעיקר כי קשה להפרידן מזרמי הפסולת. בישראל עושים שימוש שנתי במעל 2.2 מיליארד שקיות גופיה בשנה. בחישוב לנפש מדובר ב-274 שקיות לאדם בשנה. לשם השוואה, בפינלנד ובלוכסמבורג ירד השימוש בשקיות אלה ל-80 שקיות בשנה לנפש.

הסכום שייגבה מההיטל על שקיות הגופיה יועבר במלואו לקרן הניקיון של המשרד להגנת הסביבה וישמש אותו בפרויקטים לצמצום זיהום האוויר ברחבי הארץ ולהסברה על החוק החדש.

החוק משאיר פתח לשר להגנת הסביבה להרחיב אותו לכלל בתי העסק ולהעלות את סכום ההיטל על השקיות, אם יתברר שהדבר חיוני ועל מנת להעלות את המודעות והתמריץ לצמצום צריכת השקיות.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?