לאחר 16 שנים, עודכנו תקנות השימוש בבוצה וסילוקה

במסגרת השינויים שערך המשרד להגנת הסביבה במדיניות הטיפול בפסולת ולאור ההתפתחויות הטכנולגיות במהלך השנים, עודכנו גם התקנות המתייחסות לבוצה – התוצר המוצק של טיפול בשפכים – בכדי להפוך אותה למשאב.

על אף שבוצה מכילה חומרים אורגניים שמועילים לדישון ולטיוב קרקעות חקלאיות, עלולים גם להימצא בה ריכוזים גבוהים של מתכות כבדות ושל חומרים נדיפים. התקנות המקוריות שהותקנו בשנת 2004, נועדו למנוע זיהום מקורות מים ומפגעים סביבתיים ותברואתיים, כתוצאה מסילוק לא מבוקר של בוצה שמקורה בשפכים עירוניים הם עשו זאת על ידי הגדרת תהליכים וערכי סף לבוצה שמיועדת לשימוש חקלאי.

על פי התקנות המקוריות, בוצה יכולה לשמש לצורכי חקלאות בלבד או להטמנה באתרים ייעודיים, אולם כיום, לנוכח ההתפתחויות הטכנולוגיות יכולות להיות לבוצה גם שימושים נוספים כגון הפקת חשמל. ואכן, העדכונים בתקנות פותחים את האפשרות להפיק אנרגיה מבוצה באמצעות שריפה ובכך מעניקים לפתרון זה עדיפות על פני הטמנה. כמו כן הוחמר הערך המירבי של החנקן הכללי בבוצה מ-50 ל-25 ק"ג לדונם לשנה וכן מוצע לבטל את ההגבלה על שימוש בבוצה בקרקע המושקית במי קולחין.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי ולייעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק ההסדרים החדש והשפעתו על תחומי הסביבה וכיבוי האש

חוק ההסדרים, או בשמו הרשמי – חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנות התקציב 2021 ו-2022) – אושר לאחרונה, לאחר יותר מ-3 שנים ללא תקציב, ביניהן כשנתיים של קורונה שהעמיקה והחריפה את הפערים במשק, והביא איתו בשורה עיקרית של שינוי ורפורמות, כמעט בכל תחום שבו הוא נוגע. החוק מתייחס למשל לשוק העבודה בישראל,

קראו עוד»

עדכון הנחיות בקשה להיתר פליטה

המשרד להגנת הסביבה פרסם עדכון להנחיות להגשת בקשה להיתר פליטה. הגרסה המעודכנת כוללת הוראות טכניות ויישומיות לגבי אופן הגשת הבקשה. כמו כן, נוספו לה גם מדריך טכני למילוי פרק האנרגיה, מקבץ טפסים מרוכז והנחיות ייחודיות לפי מגזרים בתעשייה, שבו מצויינים כל סעיפי הבקשה להיתר פליטה ומה מהם נדרש לכל מגזר תעשייתי.

קראו עוד»

עדכון נהלי קרקע – השבתת אתר החשוד בזיהום קרקע והתייחסות לאקרולין בדגימות TO-15

אתרים החשודים בזיהום קרקע נדרשים לבצע סקירת קרקע, הכוללת סקר היסטורי, חקירת קרקע ושיקום, ולכן עליהם להיות מושבתים, באופן חלקי או מלא, בכדי שתימנע פגיעה שלהם בסביבה ובבריאות האדם. ההנחיות המקצועיות להשבתת אתרים אלה היו פזורות על פני מספר מסמכים, כל אחד בתחום אחר. כעת הן עודכנו ורוכזו כולן במסמך אחד, שהוא כלי עזר מקצועי

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?