מענקים למפעלים שצורכים או המעוניינים לצרוך גז טבעי

שיתוף פעולה של משרדי האוצר, האנרגיה והכלכלה הוביל למהלך של הכפלה ואפילו שילוש של המענקים למפעלים הצורכים גז טבעי ובכך למעשה חוזקו משמעותית התמריץ והעידוד של אותם מפעלים לצרוך את הגז הטבעי.

כמו כן  התאימו שלושת המשרדים את תנאי הסף של קבלת המענק, כך שגם מפעלים המעוניינים לצרוך גז טבעי, אולם רשת חלוקת הגז לא צפויה להגיע אליהם בעתיד הקרוב, יוכלו לעשות זאת באמצעות מכליות CNG (גט"ד – גז טבעי דחוס) או באמצעות תחנות כוח בשיטת הקוגנרציה בהספק של עד 16 מגה וולט אמפר.

סכומי המענק ישתנו בהתאם להיקף הצריכה השנתי של המפעלים – מפעלים קטנים ובינוניים, שצריכתם השנתית היתה בין 100 אלף מ"ק ל-1 מיליון מ"ק יקבלו מענק של 1,125,000 ₪; מפעלים גדולים שצריכתם השנתית גדולה מ-1 מיליון מ"ק, יקבלו מענק של 650 אלף ₪.

המענק מתבטא בהשתתפות כספית בעלויות החיבור למערכת החלוקה של הגז הטבעי ובסיוע מימון עלויות הסבת מערכות פנימיות של הלקוח לשימוש בגז טבעי. המענק יינתן למפעלים עד לתאריך 1.4.2017 וכל עוד מחיר הנפט הממוצע לשלושה חודשים יהיה נמוך מ-$60. התקציב למענקים אלו עומד על 150 מיליון ₪ שמוענקים בשיטת "כל הקודם, זוכה".

על מנת לקבל את המענק, על המפעל להציג הסכם חתום עם בעל רישיון החלוקה / ספק הגט"ד / יזם תחנת הכוח והוכחה לכך ששילם לפחות 50% מדמי ההתחברות לרשת החלוקה.

חשוב לציין שעד עתה, עשרות בודדות של מפעלים בלבד (מתוך אלפי מפעלים פוטנציאליים) התחברו עד היום לרשת פעילה ומשתמשים הגז. מיעוט המפעלים מצביע על קשיים בירוקרטיים רבים, ביניהם: אי הצבת יעדים על ידי הממשלה לחיבור המפעלים לרשת הגז; פרק הזמן הארוך שלוקח למפעלים לעשות הסבה לשימוש בגז, תהליך המחייב גם היתרים של וועדות בנייה; ועיכוב הקמת רשת החלוקה מזה כ-3 שנים.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?