סרטן במפרץ חיפה – מאמר דעה

נתוני תחלואת הסרטן הארציים מציגים תוצאות מטרידות מאוד לאזור חיפה וערי המפרץ.

אחוז שיעור החולים באזור גבוה בהרבה לעומת הממוצע בישראל וגם סוגי הסרטן בהם חולים בחיפה ובערי המפרץ מדאיגים ביותר.

משרד הבריאות פרסם השבוע את נתוני תחלואת הסרטן הארציים בחלוקה למחוזות ונפות ארציים. לא באופן מפתיע מוקמו חיפה, ערי המפרץ הסובבים אותה ועכו במקום הגבוה ביותר. תל אביב אף היא לא משתרכת מאחור.

הנתונים הציגו תוצאות מטרידות מאד, לפיהן בקרב הגברים שיעור הסרטן בחיפה בשנים 2006-2011 היה גבוה ב-15% לעומת הממוצע בישראל. זהו השיעור השני בגובהו אחרי עכו, שם שיעור הגברים החולים בסרטן עומד על 16%. בקרב הנשים השיעור בחיפה גבוה גם הוא ב-11% מהממוצע הארצי – מדובר בשיעור הגבוה בארץ.

התמונה נעשית מדאיגה יותר מהנתונים הבודקים את סוגי הסרטן השונים: נשים חולות ב-6% יותר בסרטן השד בחיפה (השנייה אחרי נפת יזרעאל, בה חולות 8% מהנשים), חיפה מדורגת שלישית בקרב סרטן הערמונית בגברים עם 8% אחרי אשקלון 13% ורחובות 12%. גברים חיפאים סובלים ב-16% יותר מסרטן הריאות ורק עכו עוקפת אותה בנתון זה עם שיעור גברים חולים של 25%.

משרד הבריאות מסייג את הדו"ח וטוען כי חשוב לדעת ולזכור שהנתונים מספקים תמונת מצב סטטיסטית בלבד ושאין לקשור את הבדלי התחלואה בין אזור אחד לשני לנתונים סביבתיים. על פי מחברי הדו"ח לצורך כך נדרש מחקר אקדמי ייעודי שיבדוק משתנים רבים.

אלא שבדיוק לפני חודש פירסם משרד הבריאות בעצמו הודעה רשמית לפיה נוסף זיהום האוויר לרשימת המסרטנים הוודאיים (בדיוק כמו עישון צריכת אלכוהול וכיו"ב), אמנם לא באותה רמת סיכון, אך בהחלט במסגרת הסיכונים הבריאותיים לסרטן. במילים אחרות כשכל אחד מאיתנו יוצא לרחוב בעיר, או מבלה את מרבית חייו במפרץ חיפה או בסביבתו הוא עלול להיחשף לחומרים מסרטנים וודאים.

מפרץ חיפה נחשב ללב הפועם של התעשיה הכבדה, המזהמת והמסוכנת ביותר שיש במדינה. רמות זיהום האויר הנמדדות במפרץ הן בד"כ רמות גבוהות וחורגות מהמדדים הרצויים. רובה של האוכלוסיה באיזור נחשף, לעיתים שלא מרצונו, למזהמים שונים שחלקם אפילו לא מנוטרים (גם לא במסגרת תקנות חוק אוויר נקי).

מכאן ברורה ומתבקשת המסקנה, שעם נתוני תחלואת סרטן כגון אלה שהוצגו בדו"ח, לא צריך מחקרים מדעיים כדי להבין שמפעלי התעשיה השונים במפרץ מסכנים את האזרחים במחלות מסרטנות – משרד הבריאות אומר את זה בעצמו, די לעבור על רשימת החומרים הנפלטים לאויר שפירסם המשרד על מנת להבין את זה.

 

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

עו"ד אריאל אלסנר, 22.10.2014, ישראל היום

תגובה אחת

  1. אריאל 02/08/2015 , 17:37השב

    very nice!

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?