פורסמה טיוטת תקן ISO 450001 שיחליף את ת"י OHSAS 18001

תקן ISO 45001 שאמור להתפרסם באוקטובר 2016 הינו תקן לניהול הבטיחות והבריאות בתעסוקה. התקן, שיחליף את תקן OHSAS 18001, נכתב במתכונת זהה לזו של תקנים ISO 9001 ו-ISO 14001 בכדי לאפשר לארגונים לשמור על מערכות ניהול משולבות ולהקל עליהן לשלב והטמיע את נושא הבטיחות והבריאות בתעסוקה במערכות אלו.
הרציונל מאחורי החלפה זו הינו שהכרה של ארגון ה-ISO בתקן תעורר את המודעות לניהול בטיחות ובריאות בתעסוקה ואת העמידה בדרישות החוק לגביהם בארגונים רבים ובקרב כל דרגות הניהול בהם.

התקן החדש הינו למעשה אמצעי יעיל לניהול הבטיחות בארגון ומספק את השלד לזיהוי גורמי סיכון והערכת סיכונים, כך שהארגון יכול לנהל אותם באמצעות תהליכים, תיעוד, הדרכה, מודעות ותקשורת. התקן מתאים לכל הארגונים, מכל הגדלים והסוגים ומטרתו היא, בין השאר, להדגיש ולהוסיף אספקטים של בטיחות ובריאות בתעסוקה כגון רווחת העובד, זאת בנוסף לדרישות החוק הקיימות שבהן הארגון מחויב לעמוד.
באופן כללי ניתן לומר כי מהשוואה בין טיוטת ISO 45001 שפורסמה לאחרונה לבין ת"י OHSAS 18001 כי התקן החדש מרחיב יותר לגבי מגוון הדרישות וההגדרות, בכדי לבאר ולהסביר אותן יותר ובכדי למקד את הארגונים שמשתמשים בו.
כמו כן מושם דגש על שיתוף והשתתפות העובד בתהליכי הבטיחות והבריאות בתעסוקה בארגון, על תהליך של שיפור מתמיד, על ניהול סיכונים בלתי פוסק בתהליכי בקרה (ולא בעמדה או בתהליכי העבודה כמו שהיה ב-OHSAS 18001), על עמידה בדרישות כל דין כולל עדכון תמידי של הדרישות, על התייחסות לקבלנים, לרכש ולמיקור חוץ בהתחשב בעובדה שתחומים אלה גדלים כל הזמן ועל הערכת ביצועים לא רק בתחומי הבטיחות והבריאות בתעסוקה, אלא גם של יעילות המערכת עצמה.

מהם יתרונות התקן?
• התקן מספק מסגרת ניהולית יעילה לניהול הבטיחות בארגון.
• המבנה החדש של התקן מקל על שילובו במערכות קיימות של תקני ISO אחרים.
• יצירת תודעה חיובית של הציבור ושל לקוחות ובעלי ענין אחרים על כך שהארגון מוביל בתחומו.

ארגונים המוסמכים לתקן OHSAS 18001 אמנם אינם מחויבים לקבל על עצמם את תקן ISO 45001 החדש, שהרי הוא וולונטרי, אולם סביר להניח שבתום 3 שנים אישורי OHSAS 18001 כבר לא יהיו תקפים והארגון יעשה בחוכמה אם יאמץ את התקן החדש.

להשוואה מקיפה של השינויים בין תקן ISO 45001 לבין ת"י OHSAS 18001 אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות עמוד "צור קשר".

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?