פורסמה טיוטת תקן ISO 450001 שיחליף את ת"י OHSAS 18001

תקן ISO 45001 שאמור להתפרסם באוקטובר 2016 הינו תקן לניהול הבטיחות והבריאות בתעסוקה. התקן, שיחליף את תקן OHSAS 18001, נכתב במתכונת זהה לזו של תקנים ISO 9001 ו-ISO 14001 בכדי לאפשר לארגונים לשמור על מערכות ניהול משולבות ולהקל עליהן לשלב והטמיע את נושא הבטיחות והבריאות בתעסוקה במערכות אלו.
הרציונל מאחורי החלפה זו הינו שהכרה של ארגון ה-ISO בתקן תעורר את המודעות לניהול בטיחות ובריאות בתעסוקה ואת העמידה בדרישות החוק לגביהם בארגונים רבים ובקרב כל דרגות הניהול בהם.

התקן החדש הינו למעשה אמצעי יעיל לניהול הבטיחות בארגון ומספק את השלד לזיהוי גורמי סיכון והערכת סיכונים, כך שהארגון יכול לנהל אותם באמצעות תהליכים, תיעוד, הדרכה, מודעות ותקשורת. התקן מתאים לכל הארגונים, מכל הגדלים והסוגים ומטרתו היא, בין השאר, להדגיש ולהוסיף אספקטים של בטיחות ובריאות בתעסוקה כגון רווחת העובד, זאת בנוסף לדרישות החוק הקיימות שבהן הארגון מחויב לעמוד.
באופן כללי ניתן לומר כי מהשוואה בין טיוטת ISO 45001 שפורסמה לאחרונה לבין ת"י OHSAS 18001 כי התקן החדש מרחיב יותר לגבי מגוון הדרישות וההגדרות, בכדי לבאר ולהסביר אותן יותר ובכדי למקד את הארגונים שמשתמשים בו.
כמו כן מושם דגש על שיתוף והשתתפות העובד בתהליכי הבטיחות והבריאות בתעסוקה בארגון, על תהליך של שיפור מתמיד, על ניהול סיכונים בלתי פוסק בתהליכי בקרה (ולא בעמדה או בתהליכי העבודה כמו שהיה ב-OHSAS 18001), על עמידה בדרישות כל דין כולל עדכון תמידי של הדרישות, על התייחסות לקבלנים, לרכש ולמיקור חוץ בהתחשב בעובדה שתחומים אלה גדלים כל הזמן ועל הערכת ביצועים לא רק בתחומי הבטיחות והבריאות בתעסוקה, אלא גם של יעילות המערכת עצמה.

מהם יתרונות התקן?
• התקן מספק מסגרת ניהולית יעילה לניהול הבטיחות בארגון.
• המבנה החדש של התקן מקל על שילובו במערכות קיימות של תקני ISO אחרים.
• יצירת תודעה חיובית של הציבור ושל לקוחות ובעלי ענין אחרים על כך שהארגון מוביל בתחומו.

ארגונים המוסמכים לתקן OHSAS 18001 אמנם אינם מחויבים לקבל על עצמם את תקן ISO 45001 החדש, שהרי הוא וולונטרי, אולם סביר להניח שבתום 3 שנים אישורי OHSAS 18001 כבר לא יהיו תקפים והארגון יעשה בחוכמה אם יאמץ את התקן החדש.

להשוואה מקיפה של השינויים בין תקן ISO 45001 לבין ת"י OHSAS 18001 אתם מוזמנים לפנות אלינו באמצעות עמוד "צור קשר".

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק ההסדרים החדש והשפעתו על תחומי הסביבה וכיבוי האש

חוק ההסדרים, או בשמו הרשמי – חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנות התקציב 2021 ו-2022) – אושר לאחרונה, לאחר יותר מ-3 שנים ללא תקציב, ביניהן כשנתיים של קורונה שהעמיקה והחריפה את הפערים במשק, והביא איתו בשורה עיקרית של שינוי ורפורמות, כמעט בכל תחום שבו הוא נוגע. החוק מתייחס למשל לשוק העבודה בישראל,

קראו עוד»

עדכון הנחיות בקשה להיתר פליטה

המשרד להגנת הסביבה פרסם עדכון להנחיות להגשת בקשה להיתר פליטה. הגרסה המעודכנת כוללת הוראות טכניות ויישומיות לגבי אופן הגשת הבקשה. כמו כן, נוספו לה גם מדריך טכני למילוי פרק האנרגיה, מקבץ טפסים מרוכז והנחיות ייחודיות לפי מגזרים בתעשייה, שבו מצויינים כל סעיפי הבקשה להיתר פליטה ומה מהם נדרש לכל מגזר תעשייתי.

קראו עוד»

עדכון נהלי קרקע – השבתת אתר החשוד בזיהום קרקע והתייחסות לאקרולין בדגימות TO-15

אתרים החשודים בזיהום קרקע נדרשים לבצע סקירת קרקע, הכוללת סקר היסטורי, חקירת קרקע ושיקום, ולכן עליהם להיות מושבתים, באופן חלקי או מלא, בכדי שתימנע פגיעה שלהם בסביבה ובבריאות האדם. ההנחיות המקצועיות להשבתת אתרים אלה היו פזורות על פני מספר מסמכים, כל אחד בתחום אחר. כעת הן עודכנו ורוכזו כולן במסמך אחד, שהוא כלי עזר מקצועי

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?