קנס של 3.6 מיליון ש"ח לחיפה כימיקלים בגין הפרת תנאי היתר הפליטה של המפעל

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי יטיל קנס של 3,624,400 ₪ על מפעל חיפה כימיקלים הפועל ומייצר דשנים במתחם בז"ן במפרץ חיפה, בשל זיהום יתר ו-4 הפרות שונות של תנאי היתר הפליטה שלו בין החודשים נובמבר 2015 – מרץ 2016.

המשרד ביצע בדיקות פתע לפליטות הגזים של החברה לאוויר, שבהן נתגלה כי היא חרגה מערכי הפליטה שנקבעו לה מ-4 ארובות שונות:

  • חריגה של 500% מערך הפליטה המירבי המותר למזהם CO2 מארובת דוד הקיטור (נובמבר 2015);
  • 40%-54% ו-43%-99% חריגה מהשיעור המירבי המותר לתחמוצות חנקן (NO2) בשתי ארובות שונות (דצמבר 2015);
  • 22%-34% מהריכוז המירבי המותר לתחמוצות חנקן (מרץ 2016).

עד סוף ספטמבר ניתנת ההזדמנות לחיפה כימיקלים לערער על גובה הקנס ונסיבות המקרה, ובהתאם לתקנות אוויר נקי, יכול הסכום לרדת עד ל-2 מיליון ₪. ואכן, החברה הודיעה כי בכוונתה לעשות זאת, כיוון שלטענתה המדידות לא נעשו בתיאום עם שיטות המדידה הראויות.

יצוין כי בתחילת אוגוסט דווח שבמפעל חיפה כימיקלים דרום, הממוקם במישור רותם דרומית לערד והמתמחה אף היא ביצור דשנים וכימיקלים לתעשייה, אירעה דליפת חומצה חנקתית, שכתוצאה ממנה פונו שלושה עובדים לקבלת טיפול רפואי בבי"ח סורוקה. האירוע דווח למשרד להגנת הסביבה ע"י המשטרה ולא ע"י המפעל, כפי שנדרש בהיתר הרעלים, ולכן למעשה הופרו תנאי ההיתר והוראות חוק חומרים מסוכנים.

המפעל זומן לשימוע שיתקיים באמצע ספטמבר. העונש המירבי בגין העבירות המוזכרות הינו קנס כספי הנע בין 202 אלף ₪ ל-1.6 מיליון ₪ וקנס נוסף בשיעור של 5% מסכום הקנס הכללי עבור כל יום שבו נמשכת העבירה לאחר מסירת ההתראה. בנוסף, ייתכן כי המפעל עלול לאבד את היתר הרעלים שלו ואולי אף תיפתח נגדו חקירה פלילית.

המפעל קיבל התראה נוספת עקב חשד להפרת רישיון העסק בעקבות ממצאי דיגום פתע בארובות שבוצע בסוף 2015. גם כאן מדובר בעבירה פלילית בשל אי מילוי הוראות חוק רישוי עסקים, שהעונש המירבי בגינה הוא 18 חודשי מאסר או קנס של 75,300 ₪ וכן קנס של 1,400 ₪ עבור כל יום שבו נמשכת העבירה לאחר מסירת ההתראה.

 

למידע נוסף אודות היתר רעלים

לעדכונים שוטפים, להרשמה למנוי וליעוץ בנושאי סביבה ובטיחות, אתם מוזמנים לפנות אלינו – info@ehs-regulation.co.il

השארת תגובה

פוסטים נוספים

חוק אוויר נקי – המהפכה אז והיום

חוק אוויר נקי הוא אבן דרך ראשונה ומשמעותית בהסדרת תחום איכות האוויר בישראל והוא נחשב עד היום לאחר מחוקי שמירת איכות הסביבה החשובים ביותר בתולדות המדינה.  החוק הוא הוא יוזמה מבורכת של עמותת אדם טבע ודין והוא מבוסס על חוק אוויר נקי שנחקק בארצות הברית בשנת 1963. הוא אושר בכנסת ביולי 2008, ללא מתנגדים או

קראו עוד»

צו רישוי עסקים – הבסיס לרישיון עסק

רישיון עסק הוא המסמך החשוב ביותר לכל בעל עסק באשר הוא. בישראל הוא מעוגן בחקיקה ראשית – חוק רישוי עסקים, התשכ"ח-1968, אך מכיוון שחוק זה כללי מאוד ואינו כולל התייחסות פרטנית לעסקים מסוגים שונים או למצבים מסוימים, נקבע בו שבסמכותו של שר הפנים לחוקק חקיקה משנית בדמותן של תקנות וצווים. אחד הצווים המשמעותיים ביותר לחוק הוא צו

קראו עוד»

היתר רעלים – כל המידע במקום אחד

שימוש בחומרים רעילים עבור פעולות בתעשייה, במחקר, בתרבות ובסקטורים אחרים הוא עניין שכיח. אך על מנת שאדם או ארגון יוכלו לעסוק בחומרים כימיים וביולוגיים מזיקים כאלה, הוא מחויב להמציא היתר רעלים, מסמך רשמי שניתן על ידי המשרד להגנת הסביבה עם התייחסות של רשות הכבאות וההצלה ושל פיקוד העורף. מטרתו של ההיתר לאפשר אחסון, אחזקה, שינוע,

קראו עוד»

טופס רישום מנויים

כניסה

לא רשומים?

כניסה

עדיין לא נרשמת?
פתיחת שיחה
1
איך אפשר לעזור?
היי,
איך אפשר לעזור?